آخرین نسخه‌ی فایل قالب پیش‌نویس مقاله را در این قسمت دریافت نمایید 

 

<< قالب پیش‌نویس مقاله - 1398 >>

 


 

برای سهولت فرایند تهیه مقاله توصیه می شود از فایل قالب پیش نویس مقاله در ابتدای همین راهنما استفاده نمایید. دریافت مقاله برای مجله مهندسی پزشکی زیستی صرفاً از طریق سایت اینترنتی امکان پذیر است.

از نـویسندگان محترم مقالات درخواست می‌شود نکات زیر را در تهیه و تنظیم مقالات ارسالی دقیقاً رعایت فرمایند. دریافت مقاله منحصراً از طریق سایت اینترنتی امکان­پذیر است.

در حال حاضر هیچ‌گونه هزینه‌ای برای مراحل پذیرش مقاله از نویسندگان دریافت نمی‌شود

 

     1- زبان رسمی مجله فارسی (با چکیده انگلیسی) است.

 

     2- مقاله بـایـد دربرگیرنده‌ی نتـایج فعالیت‌های پژوهشی اصیل و به‌روز و نیز فعالیت‌های کاربردی مفید و مـؤثـر پژوهشی در علوم و صنایع مهندسی پزشکی باشد. بر اساس مصوبه‌ی هیئت تحریریه، نوآوری مقاله بایستی در زمینه‌ی  مهندسی باشد و صرف داشتن جنبه‌های نوآورانه در علوم محض همچون شیمی، فیزیک، بیولوژی و ژنتیک و یا ارائه‌ی یافته‌های علوم پزشکی و  یا گزارش پدیده‌ی مشاهده شده در آزمایشگاه، که جنبه‌های تجزیه، تحلیل و یا مدل‌سازی نداشته باشد، قابل پذیرش نیستند. 

 

     3- مقاله نباید در هیچ نشـریـه علمـی داخلـی یـا خارجی دیگری در نوبت چـاپ و یا به چاپ رسیده باشد و یا همزمان به نشریه دیگری ارسال شده باشد.

 

     4- مقاله قابل چاپ در مجله به سه دسته تقسیم می شوند:

 

 الف) مقاله پژوهشی-مروری:

ایـن نـوع مقـاله، منحصراً از محققین متخصص، مجـرب و بـا بینـش کـافی و کـامـل از مـوضوعی خاص و دارای حداقل هفت مقاله علمی-پژوهشی در آن زمینـه در یکـی از مجـلات معتبـر داخلـی یا خارجی، پذیرفته خواهد شد. نویسندگان محترمی که شرایط نگارش مقاله مروری را دارند، می­توانند ابتدا با ارسال درخواست در سایت مجله و یا ارسال پست الکترونیکی با دبیرخانه مجله مکاتبه کرده و مقاله مروری که در دست نگارش دارند، را معرفی نمایند. در صورت موافقت اولیه هیئت تحریریه، برای ایشان از طرف دبیرخانه مجله نتیجه تصمیم­گیری ارسال خواهد شد. نویسندگان گرامی این دسته از مقالات، در هنگام بارگذاری مقاله خود در سایت مجله، مروری بودن مقاله را با نوشتن یک یادداشت به سردبیر متذکر شوند.

 

ب) مقاله کامل پژوهشی:

مقـاله کامل علمـی- پـژوهشی که دارای حـداقل حجم 4500 کلمه (یا معادل آن)، حداکثر 15 صفحه (با چکیده انگلیسی) و حاوی نتیجه یک کار تحقیقاتی اصیل است.

 

ج) یادداشت‌ کوتاه پژوهشی:

مقاله با حداکثر حجم 3500 کلمه (یا معادل آن) (یا معادل آن)، حداکثر 10 صفحه (با چکیده انگلیسی) و حاوی نتیجه یک کار تحقیقاتی اصیل است.

 

تبصره: مقاله ترجمه‌ای پذیرفته نمی‌شود.

 

     5- مقـاله ارسـالـی بـاید با در نظر گرفتن استانداردهای ذکر شده در آخرین نسخه‌ی شیوه‌نامه‌ی نگارش مقاله، که در وب‌سایت مجله قرار دارد، تنظیم شده باشد.

 

     6- حفظ اسرار پزشکی و اخلاق پزشکی بـاید در مقاله مورد توجه باشد.

 

     7- مقاله آماده انتشار برای تأیید نهایی به نویسنده عهده‌دار مکاتبات ارجاع داده خواهد شد.

 

     8- مسئولیت مطالـب درج شـده در مقاله بر عهده نویسنده (گان) آن خواهد بود.

 

     9- مجله علمی-پژوهشی انجمن مهنـدسی پزشکی ایران، حق رد یا قبول مقاله را در تمامی مراحل بررسی، برای خود محفوظ داشتـه و هیئت تحریریه در انجام اصلاحات آزاد است.

 

     10- چاپ و انتشار مطالب مجله با ذکر مأخذ مجاز است. استفاده از جدول‌ها، نمودارهـا و تصـاویـر در سـایـر نشریات مستلزم کسب مجوز رسمی از نویسندگان است.

 

     11- شرایط نویسنده عهده‌دار مکاتبات: نویسنده عهده‌دار مکاتبات همان نویسنده مخاطب و یا نویسنده مسئول است. برای هر مقاله یک نویسنده عهده‌دار مکاتبات انتخاب می‌شود. از آنجایی‌که نویسنده عهده‌دار مکاتبات، تعیین کننده صحت و اعتبار مقاله و همچنین مسئول همه جنبه‌های حقوقی مقاله است، لذا نویسنده عهده‌دار مکاتبات الزاماً باید:

 

الف) عضو یک سازمان شناخته شده و ثبت شده باشد. (در مورد مقاله‌های دانشگاهی، معمولاً استاد راهنما به همراه آدرس ایمیل دانشگاهی عهده‌دار مکاتبات است).

ب) ایمیل مورد استفاده در سایت و درج شده در مقاله باید یکسان و متعلق به همان سازمان باشد. 

ج) ایمیل‌های «یاهو» و «جی‌میل» و نظایر آن که مربوط به شبکه‌های اجتماعی عمومی هستند و نه سازمانی؛ به عنوان ایمیل نویسنده عهده‌دار مکاتبات پذیرفته نمی شوند.

 

برای وارد کردن مقاله به سامانه مجله، هریک از نویسندگان محترم می‌توانند با استفاده از شماره کاربری خود وارد سامانه مجله شده و مقاله خود را در سامانه مجله بارگذاری نمایند.

البته باید توجه داشت که در هنگام تعیین نویسنده عهده‌دار مکاتبات در قسمت نویسندگان، نویسنده واجد شرایط فوق را (به عنوان نویسنده عهده‌دار مکاتبات)  در سامانه مشخص نمایند. 

بدیهی است تمام اطلاعات وارد شده در سامانه مجله (مانند نام، نشانی، خلاصه مقاله و ...) باید با اطلاعات درج شده در مقاله یکسان باشد.

برای حفظ کیفیت و اعتبار مقالات و همچنین اطمینان خاطر نویسندگان محترم، مقاله دریافتی که حائز شرایط فوق نباشند، وارد بررسی اولیه نخواهند شد. مقاله‌ واجد شرایط، وارد فرایندهای بعدی مجله شده، تغییرات وضعیت مقاله در شماره کاربری نویسنده عهده‌دار مکاتبات منعکس گشته و ایمیل‌های مرتبط نیز به ایشان ارسال خواهد شد.

 

     12- واگذاری حق انتشار به فصلنامه:

 در مرحله نهایی چاپ مقاله لازم است که فایل واگذاری حق انتشار «دریافت فایل کپی رایت» را تکمیل و از طریق سامانه ارسال نمایید.